В биомеханиката има две концепции, които сякаш си противоречат: стабилност и мобилност. Например искаме танцьорът да има силен гръб, той по същество се превръща в опора, благодарение на което краката се повдигат по-лесно, ръцете работят спокойно, без да нарушават баланса. За добър танцьор тялото може да се превърне в здрава стоманена конструкция – това е стабилност. В същото време един и същ гръб може да бъде мек и подвижен, като нагрят пластилин, да се огъва, да се навежда, позволявайки на енергията на тялото да тече лесно през него – това е мобилността.
Проблеми с движението възникват при тези, които имат дисбаланс на стабилност и мобилност. Някой е напомпал мускулите си твърде много и страда от липса на подвижност. Някои, напротив, са прекалено гъвкави, но изпитват затруднения да контролират своята гъвкавост със стабилизиращи движения.
В идеалния случай винаги трябва да мислим как тренировката мобилизира и стабилизира необходимите части на тялото и искам да ви предложа прост алгоритъм, основан на факта, че някои стави са склонни да губят подвижност, докато други, напротив, поради тяхната структура, постоянно страдат от недостатъчна стабилизация.
Нека обсъдим как според тази схема можете оптимално да изградите работа с тялото.
Раменен пояс: развиваме СТАБИЛНОСТ
Подвижността на раменната област е естествена материя, но често я претоварваме, компенсирайки липсата на гъвкавост в гръдната област и неприятностите започват с раменете: прищипване, скоби и т.н. Освен това техниката на движение често страда. Раменете са мобилни сами по себе си и няма смисъл да отделят много време за тяхната мобилност. Това, което им липсва, е надеждност, здравина, стабилност.
В йога, гимнастиката, като цяло, при онези видове движения, при които се развива голяма подвижност в ставите, не може да се мине без елементи на акробатика и обърнати баланси. Именно те превръщат раменете в поддържащ механизъм и ги карат да развиват стабилизиращи качества. Това не означава, че е време да се занимавате с акробатика, за начало са достатъчни лицеви опори и планкове.
Гърди: развиваме МОБИЛНОСТ
„Не се прегърняйте, изправете гърба си!“ Чували ли сте всичко от детството? Не е нужно да сте биомеханик, за да забележите колко ограничена е гръдната област в движение и искате да я изправите. Дори за опитен треньор не е лесно да извърши работата по мобилизиране на гръдната област; може да са необходими спомагателни методи, като масаж, ако всичко е напълно пренебрегнато.
Тук се нуждаете от разтягане, ролери и много внимание: трябва да сте сигурни, че гръдната област започва да работи и не прехвърля инициативата върху раменете и кръста.
Лумбален регион: развиваме СТАБИЛНОСТ
Кръста е подвижен сам по себе си. Дори за тези, които казват, че имат дървен гръб, долната част на гърба пак ще бъде най-мобилната част от него. Оттук и този голям процент наранявания на лумбалната област. Ето защо е важно тук да се извърши стабилизираща работа. Долната част на гърба е добре стабилизирана от коремните мускули, така че стратегията „пъп, притиснат към гръбначния стълб“ в повечето случаи е добре.
Би било добре не само да укрепите дълбоките мускули на пресата, но и да разберете как работят, да ги контролирате. Можете да издувате стомаха си по различни начини.
Тазобедрен пояс: развиваме МОБИЛНОСТ
Краката ни постоянно сочат напред, въпреки че всъщност тазобедрените стави им позволяват да се движат в почти всички посоки. Проблеми възникват само с други области. Важно е да се работи с големите мускули на таза и бедрата: седалищна, предна и задна част на бедрото. Те изпълняват много сила и статична работа, така че се запушват и губят мобилността, необходима за баланс на движение.
Колене: развиваме СТАБИЛНОСТ
Погрижете се за коленете си. Ако имате проблем с рамото или с лакътя, тогава разтоварването им и оставянето им да се възстановят няма да бъде толкова трудно. Но с коляното всичко е много по-сложно. Те наистина не се разтоварват в живота. Имат много малко възможности за почивка, работят от сутрин до вечер. Ето защо е важно работата им да бъде подредена по най-оптималния начин.
Въпреки че в учебниците пише, че коленната става работи само в една посока: огъване и разгъване, всъщност тя също има способността да се извива и да се движи от една страна на друга, макар и в много малка, едва забележима степен. Невъзможно е да се злоупотребява с тези степени на движение, но е важно да се работи с тях.
Работата с коляното трябва да бъде триизмерна, тоест да се използват всички варианти на съвместни движения, да се научи човек да разбира и усеща тези форми на движение и да се подготвя за натоварванията, с които ще се сблъскат тези колене (фигуристите и шахматистите ще имат нужда различни набори от упражнения.
Глезен: развиваме МОБИЛНОСТ
Изглежда, че глезенът и така е подвижен. В него има толкова много кости и връзки, че всичко е постоянно в движение. Въпреки това, запушени мускули на краката, лошо подбрани обувки, необходимостта да прекарваме много време на краката си води до факта, че този механизъм, предназначен за моментна реакция на всички промени в релефа в краката ни и за посоката на цялото тяло, притъпява, губи чувствителност, подвижност и вече не е в състояние да се справи с работата си толкова фино.
Затова мобилността на глезена трябва да бъде възстановена: да приведете в ред прасците, да масажирате стъпалата, да ходите боси и да разтягате краката самостоятелно. Колко хора познавате, които дори знаейки, че краката трябва да бъдат раздвижвани, са много безотговорни по отношение на това занимание? Може да извият малко краката напред-назад и смятат всичко е раздвижено. Почти всичко, което се случва над тях, зависи от настройката и подвижността на подбедрицата и ходилото, така че вземете краката си в ръце и работете!
Ако тази статия ви е била полезна и сте научили нещо ново или затвърдили стари знания, споделете я с приятели и познати, за да достигне до повече хора!
ВАЖНО!!! Статиите в този сайт не са медицински съвети! Те не разрешават здравословни проблеми и не заменят консултацията със съответния специалист!