Меласата не се среща често в обикновените магазини, така че много хора не знаят какъв вид продукт е, за какво е предназначена и как да я използват. За щастие все повече специализирани започнаха да я предлагат.
Меласата се използва широко в хранително-вкусовата промишленост, като действа като бакпулвер, подсладител, сгъстител и консервант. Използва се в хлебни изделия, производство на безалкохолни напитки и бира, сладкарски изделия и продукти за спортно хранене. Той е съставка в много видове сладолед и замразени десерти, тъй като понижава точката на замръзване на масата.
Какво е меласа ?
Меласата или малтодекстринът се произвежда в два вида: светла и тъмна (меласа), което зависи от оригиналния продукт.
Светлата меласа се получава чрез непълна хидролиза на нишестето. В резултат на разцепването молекулите на нишестето се разпадат на съставните му части – декстрини и прости захари (малтоза, глюкоза и фруктоза). Съдържанието на съставките зависи от изходните продукти и съответно от методите за получаване на продукта и степента на хидролиза. Катализаторът на процеса е лимонена киселина.
В мащаба на промишленото производство на малтодекстрин у нас основно се използва картофено или царевично нишесте поради ниската си цена. Доста подходящ за производство на меласа и други видове нишесте: ръж, пшеница, сорго, ечемик.
Консистенцията на меласата е течна и вискозна, като наподобява течен мед. Сладкият вкус е по-изразен от този на захарта. Освен това има по-високо съдържание на калории. Може да има слаба или никаква миризма на малц.
Тъмната меласа се прави от цвекло, грозде, тръстика или тръстикова захар. Тя е е гъст сироп с леко горчив вкус и приятен опияняващ аромат., който се използва при производството на ром.
Тъмната меласа е с високо съдържание на желязо. Затова и често се препоръчва консумацията на лъжичка на ден.
Като краен продукт, меласата не се изхвърля, а продължава да се ползва, докато се извлече възможно най-голямо количество захар от нея.
Когато течната меласа се суши на специално оборудване, се получава сух кремав прах, който се използва главно в сладкарската индустрия.
Полезни свойства
- Простите въглехидрати, съдържащи се в меласата, се усвояват бързо и лесно от тялото.
- Включването на малтодекстрин в спортното хранене помага на спортистите да се справят с повишения стрес.
- Служи като източник на витамини и минерали от група В – желязо, магнезий, калий, калций, мед. Особено богата на полезни вещества е меласата.
- Меласата ефективно повишава нивото на хемоглобина. 5 супени лъжици черна меласа покрива почти дневната нужда от желязо, половината от дневната нужда от калций и една трета от нуждата от магнезий. Полезно е да се комбинира употребата на меласа с лечението на анемия.
- Поради високото съдържание на калий и магнезий, влияе благоприятно върху функционирането на сърдечно-съдовата система.
- Екстрактите от меласа придават на косата здрав вид, блясък, предотвратяват появата на сива коса.
- Положителен ефект върху нервната система: успокоява, облекчава главоболието, подобрява съня.
- Помага за справяне със стреса и умората.
- Продължителната употреба на меласа подобрява мозъчната функция.
- Положителен ефект върху женския организъм по време на бременност и менопауза.
- По време на лечението на стомашни язви е полезно захарта да се заменя с меласа.
- При артрит интензивността на болката в ставите намалява.
- Нивата на холестерола се нормализират.
- Налягането се стабилизира.
- Меласата се е утвърдила като леко слабително средство.
Противопоказания
Има малко противопоказания за употребата на меласа, но те трябва да се вземат предвид. Негативните аспекти се появяват при твърде честа и нерегламентирана употреба на продукта.
- Меласата е алергенен продукт, който причинява реакции на тялото като запушен нос, хрема, обрив.
- Тъй като гликемичният индекс на малтодекстрина е висок (105-136), при захарен диабет употребата е разрешена в ограничени количества.
- Меласата е висококалоричен продукт, който насърчава увеличаването на теглото поради преминаването на излишните въглехидрати в мазнини. Това свойство трябва да се има предвид от културистите.
- При честа употреба се засилва усещането за глад, провокира желанието за по-често и повече хранене.
- При някои хора тялото реагира твърде активно на постъпване на продукта в червата, което предизвиква подуване на корема и газове.
- Влияе на зъбния емайл, затова е по-добре да се пие меласа, разтворена в напитка през сламка.
ВАЖНО!!! Статиите в този сайт не са медицински съвети! Те не разрешават здравословни проблеми и не заменят консултацията със съответния специалист!