Не е тайна, че бягането силно влияе на тялото. Не всички обаче се замислят, че в допълнение към положителните промени, бягането може да бъде и вредно. Преди да започнете тренировки, е по-добре да изучите добре тази тема и сами да решите какво ще донесе на тялото повече: полза или вреда?
За да си изясните този въпрос, трябва да разберете, че всеки организъм е индивидуален и изисква личен подход. Това, което е добро за един, може да навреди на друг. Следователно, във всеки случай е по-добре, преди да започнете да бягате, да се консултирате със специалист за препоръки.
По време на всяка тренировка, не забравяйте, че това се прави единствено с цел да се възползвате от бягането. Ето защо е по-добре да наблюдавате жизнените показатели и да ги поддържате в приемлива норма (пр. следене на пулса), за да не навредите на тялото. За щастие за тези цели вече има много устройства, които контролират всички процеси и не ви позволяват да си навредите.
Каква е ползата от бягането?
За да се мотивирате да се занимавате със спорт, трябва да знаете какви са ползите от бягането. Следващите 5 аргумента ще ви помогнат в това.
1.За здравето на организма
Не е тайна, че хората, които се занимават с бягане, изглеждат много по-добре от тези, които пренебрегват този спорт. Работата е там, че при бягане процесът на кръвообращението се ускорява и това от своя страна влияе върху състоянието на човешката кожа. В края на краищата, когато кръвта започне енергично да циркулира в тялото, метаболитният процес започва да работи с ускорени темпове. Почистването от неприятни токсини и шлака позволява не само да се повиши имунитета, но и да се поддържа тялото в постоянен тонус. При редовни занимания с бягане кожата се изглажда, подмладява и стяга. В същото време хормоналният фон се стабилизира, което води до намаляване на телесните мазнини.
Сърцето е най-тренираният мускул и въпреки това, дори то се нуждае от натоварване, за да поддържа общия тонус на тялото. Хората, които бягат, са по-малко склонни към инсулти, инфаркти и други сърдечно-свързани заболявания. Честите тренировки може не само да развият издръжливост у хората, но и да укрепят здравето на кръвоносните съдове и тялото като цяло.
2. Психилогическо разтоварване
Ползите от бягането се състоят не само в положителния ефект върху здравето на тялото, но и в ефекта върху бодростта на духа. Много пациенти са посъветвани от психолозите да правят ежедневни сутрешни или вечерни тичания, за да се избавят от депресията, да се възстановят след тежък работен ден или просто да изчистят мислите си за всичко излишно.
Бягащите хора имат желание да постигнат целите си и не се отказват по средата, оставяйки ги недовършени. Това идва от факта, че бягането развива воля, желанието да бъдем винаги по-добри, да растем и да се развиваме. В крайна сметка, първоначално човек се сблъсква с много препятствия, например мързел, нежелание да направи нещо или просто липса на настроение и подходящо отношение. Отново и отново, преодолявайки себе си, човек става по-силен по дух, появява се увереност в себе си и своите сили, човек иска да достигне нови върхове.
Бягането е чудесно решение за облекчаване на умората и стреса. В процеса на тренировка се произвежда ендорфин, който е в състояние не само да повиши настроението, но и да подобри емоционалното състояние на човек като цяло. Бегачът, след всяко бягане, изпитва еуфория от изпълнената физическа работа.
3. Ползите от бягането за жените
В допълнение към общите позитивни тенденции в тренировките по бягане, полезните характеристики трябва да бъдат подчертани за всеки пол поотделно. Женското тяло е по-сложно от мъжкото и затова трябва да му се отделя повече внимание и грижи. Основната му функция е да се възпроизвежда, което означава, че е необходимо да се направи всичко, за да се роди в последствие здраво потомство. Бягането е много добре за това. Ако една жена реши да забременее, тогава се провежда най-добрата подготвителна дейност за раждането, за да бъде успешно, а това е именно бягането. Тялото започва да се тонизира, кръвообращението се увеличава, всички органи получават достатъчно количество кръв, а заедно с това и необходимите хранителни вещества.
С редовно бягане можете да забравите за отоци и така наречената портокалова кожа, от която страдат всички жени. Ползите от бягането са да коригирате хормоналния баланс в тялото, така че кожата да стане гладка и опъната, а излишният мастен слой да изчезне.
Бягането има отличен ефект върху кръвоносните съдове, като ги укрепва. За съвременните жени, които постоянно ходят на токчета, е много полезно ежедневното бягане, за да разпръснат кръвта по съдовете, предотвратявайки появата на разширени вени.
4.Ползите от бягането за мъжете
Бягането помага не само за поддържане на тялото в добра форма, но и му придава особен релеф. Много мъже са свикнали да пренебрегват кардио тренировките, позовавайки се на факта, че се страхуват да не загубят натрупаната мускулна маса. Всъщност, след продължителни силови тренировки и увеличаване на теглото е необходимо правилно да изсушите тялото, така че всички похарчени усилия да се виждат под формата на релефни контури по тялото. Мъжете могат да получат такъв приятен бонус, ако редовно бягат сутрин или вечер със средно темпо. Ползите от бягането се виждат и в интервалния джогинг с ускорение, той има страхотен ефект върху красотата на тялото.
Не само жените трябва да се грижат за тялото си, преди да забременеят, но и мъжете трябва да подобрят репродуктивната си функция. Това може да стане с редовни тренировки по бягане. Кръвообращението по време на такива упражнения се увеличава, което означава, че достатъчно кръв тече към всички органи в човешкото тяло. С ежедневни тренировки мъжът е в състояние да повиши нивото на потентност, да нормализира работата на пикочните пътища и също така да предпази появата на различни видове заболявания, свързани със сексуална дисфункция.
5.Избавяне от излишното тегло
Както вече споменахме, бягането има страхотен ефект върху намаляването на телесното тегло, както и за укрепването на кожата. Подобни редовни тренировки могат значително да трансформират тялото, да го направят релефно и изпънато.
При бягане се включват всички най-важни мускули: коремната кухина, долната част на краката, раменете, бедрата, ръцете. Тази комбинация рядко се среща при други физически дейности. Ползите от бягането за мускулен тонус тук се крият във факта, че има постоянно непрекъснато натоварване на основните мускули, те са в интензивна работа. За да стегнете горната част на тялото, трябва да бягате бързо и с ритмично темпо, можете да го правите на кратки разстояния. За да имате стройни и изпънати крака, е по-добре да бягате със средно темпо, но в същото време пробегът трябва да е по-голям.
Хората, които бягат, имат много малко телесни мазнини, така че винаги изглеждат стройни и в добра форма. Средно за 1 час тренировка можете да изгорите до 800 ккал. Такъв индикатор не може да се намери често, освен чрез скачане на въже. За ефективно въздействие върху цялото тяло наведнъж, така че контурите на релефа да се появят възможно най-бързо, можете да комбинирате физически дейности и да ги редувате. Отлично решение за това би било интервално бягане заедно със скачане на въже.
Какви са вредите от бягането?
Класовете по бягане не само имат положителен ефект върху здравето на цялото тяло, но и натоварват ставите. Разбира се, има вероятност да си навредите с бягане, затова имайте пред вид тези 5 аргумента, които трябва да бъдат разгледани по-подробно, тъй като много от вас могат да се сблъскат с тях.
- Въздействие върху ставите
Често хората с наднормено тегло решават да бягат. Струва си обаче да подхождате внимателно към такива натоварвания, ако имате повече от няколко десетки излишни килограми. Човек с наднормено тегло, който започва да бяга, натоварва много тежко костите и ставите. Това може да доведе до преждевременно износване и болка след интензивни упражнения. Ако желанието за бягане е силно, тогава можете да започнете с ходене с бързо темпо, като постепенно увеличавате темпото. Такъв плавен преход ще помогне да се предпази тялото от ударни натоварвания.
- Риск за сърцето
Докато бягането е отлична кардио тренировка и може да укрепи сърдечния мускул, то също може да доведе до ужасни последици за този орган. За сърцето вредата от бягането се появява при остри интензивни натоварвания. Нетренираният сърдечен мускул няма време да изпомпва кръв в достатъчно количество, което води до силен задух, настъпва хипоксия. Струва си да започнете да бягате с ниско темпо, като постепенно увеличавате натоварването.
- Нарушаване на биоритъма
Вредата от бягането може да бъде, когато човек не се вслушва в усещанията на тялото и не съблюдава естествения биоритъм. Важно е да започнете да тренирате, когато тялото се чувства максимално комфортно. Не трябва да ставате насила сутрин, ако е много трудно и носи някои негативни емоции. Това е заради факта, че през целият процес на тренировка, мислите ви ще бъдат само кога ще свърши всичко. Необходимо е да се наблюдавате и да направите заключение кога е по-добре да тренирате: сутрин или вечер.
- Влияние на женския организъм
В живота на всяка жена идва период, когато всички физиологични процеси в тялото се променят, той се нарича менопауза. Тялото започва да увисва, появява се ненужен корем, бедрата се увеличават по размер. Когато една жена види всички тези промени в тялото си, тя решава да започне активно да спортува. По това време обаче трябва особено внимателно да наблюдавате здравето си и да не излагате тялото на прекалено силен стрес. В края на краищата костите стават крехки, което означава, че рискът да получите вреда от бягане поради различни видове травми се увеличава.
- Хронични заболявания
В този случай бягането може да бъде абсолютно противопоказано, затова преди да започнете да тренирате, трябва да потърсите съвет от Вашия лекар. Също така трябва да внимавате за интензивни натоварвания при наличие на заболявания, свързани с опорно-двигателния апарат. Ако правите упражненията неправилно или ги правите без специално оборудване, тогава можете да получите огромна вреда от бягането.
И в заключение:
За да може бягането да носи само ползи, е необходимо внимателно да се проучат всички плюсове и минуси. Ако има вероятност да се нанесе вреда на тялото, тогава трябва да се изоставят интензивните тренировки. В момента има много други алтернативи за подобряване на жизнеността и подобряване на здравето на тялото и ума.
Съветвам ви да намерите своето темпо на тичане, а не да се стремите към определени км/ч! Така ще можете да се възползвате от максималните ползи, без да рискувате нежелани реакции. Аз лично го правя с лек тръст, което ми доставя удоволствие и не ме кара да се изморявам още в първите минути.
Приятна тренировка!
Ако тази статия ви е била полезна и сте научили нещо ново или затвърдили стари знания, споделете я с приятели и познати, за да достигне до повече хора!
ВАЖНО!!! Статиите в този сайт не са медицински съвети! Те не разрешават здравословни проблеми и не заменят консултацията със съответния специалист!