Храненето на човек определя неговия начин на живот, здраве, енергия и дори настроение. Как да изберем как да се храним, така че с помощта на храна да можете да регулираме работата и здравето си, да се отървем от признаците на различни заболявания и да забравим техните прояви за дълго време?
В това може да ни помогне естествен продукт, познат от древни времена – медът. Той не случайно е включен в списъка на най-полезните храни!
Уникалните свойства на меда:
Уникалността на меда се определя от процеса на неговото образуване. Пчелите събират нектар, без изобщо да мислят за неговите ползи за човечеството, а за да осигурят живота на рояка си. Хората сме се научили да събираме продукта от преработката на нектар преди около 8000 години, веднага щом сме осъзнали, че обогатявайки храненето си с мед, можем да постигнем няколко неща: разширяване на списъка с хранителни продукти, подобряване на здравето, предотвратяване на много заболявания.
Причината за популярността на сладкия пчелния продукт беше открита от съвременните учени, разграждайки меда на неговите компоненти. Най-богатият химичен състав включва около 60 вещества, основните, от които са „бързи“ въглехидрати: глюкоза и фруктоза. Те представляват повече от 77% от състава и могат да осигурят на тялото около 330 калории енергия, при консумацията на 100 г мед.
Той също така действа като източник на биокатализатори за подобряване на метаболизма. Списъкът на микроелементите в меда обхваща една десета от периодичната таблица. Съдържа и пет органични киселини: млечна, оксалова, ябълчна, лимонена, гроздова и необходимите витамини: B2, B6, C, PP, H, E, K, B5 и B9. Благодарение на такъв уникален състав, медът е полезен в най-различни области на живота ни, а не само в храненето.
В днешно време медът не е единственият пчелен продукт с много ползи за здравето. Вече можем да срещнем съвсем достъпно продукти като пчелен прашец, пчелно млечице, пчелен хляб, пчелен еликсир, прополис. Още по-хубавото е, че от самия мед, заради неговите вкусови качества, стават чудесни кремове и десерти, тахани и др., които са не само много вкусни, но и по-здравословен вариант за десерт.
Сега да обърнем внимание как можем да използваме меда за профилактика и не само!
Използване на мед при кашлица
В многобройните си рецепти медът действа като важен „съавтор“ на лечението: с мляко, репички, ряпа, билкови отвари, лук, лимон, чесън, канела, джинджифил и дори бира. За компреси се смесва с ябълков оцет, разреден във вода 1: 3, което помага при появата на кашлица.
Тук ще обърна внимание, че медът не понася силно нагряване, не трябва да се разтваря във вряща вода, за да не загуби своите лечебни свойства.
Енергийни свойства на меда
Нашите предци са използвали меда като част от енергийните напитки, приготвяйки медовина. На уморения пътник му предлагали халба медена напитка за бързо възстановяване. В днешно време активно трениращите спортисти използват медената вода като естествена енергийна добавка. Съставът, богат на минерали, помага за възстановяване на силата, избягване на мускулни крампи. Медената вода също е източник за енергия и повишаване на имунитета.
Укрепване на имунната система
През есенно-зимния период, за профилактика и лечение на настинки, медът се консумира с липов чай преди лягане, с мляко, с билкови отвари и настойки. Общият укрепващ ефект върху организма, поради наличието на витамини, микроелементи и други полезни вещества, ще осигурят медът и производните пчелни продукти, като пчелен хляб, цветен прашец, прополис, пчелно млечице.
Мед за подобряване на мозъчната активност
Проблеми с паметта, чести главоболия, неврологични разстройства? Медът и пчелните продукти могат да ви помогнат, като бъдат включени в списъка с постоянни хранителни продукти в нашето меню. Оказвайки благоприятен ефект върху цялото тяло, сладкият нектар не подминава и мозъка. Пчелното млечице например подобрява дейността на централната и периферната нервна система, намалява алкохолната интоксикация и намалява синдрома на махмурлука, стабилизира кръвното налягане (при хипертония намалява, при хипотония се увеличава). Здравословната диета с мед има благоприятен ефект върху функционирането на мозъка и на цялата централна нервна система, както и на периферната.
Лечение на рани и изгаряния с мед
В народната медицина медът отдавна се използва под формата на компреси за заздравяване на рани и изгаряния. Поради своята консистенция и богат химичен състав, той помага за бързо възстановяване на увредената кожа и спиране на възпалителния процес. Раната зараства по-бързо, ако меденият компрес се поставя няколко пъти на ден, на всеки 4 часа. Нанесете слой мед върху марля и нанесете върху раната. Самият мед е антисептик и имуностимулант, който и помага да се лекува.
Отслабване с мед
Колкото и да е странно, но медът, въпреки доста високия си сладък индекс, може да се използва в диетичното хранене. Особената структура на пчелния продукт помага на тялото да разгражда мазнините, без да ги натрупва в депото. Счита се, че една и съща чаша медена вода на гладно задейства метаболитните процеси, събужда тялото и доставя лесно смилаема енергия за целия ден. Ще бъде по-полезно, ако замените цялата захар, консумирана в напитките, с мед. Трябва само да контролирате общия дневен прием, който да не ви вкара в калориен излишък.
Мед за подхранване на кожата и косата
Напарената кожа в сауна моментално абсорбира нанесения върху тялото мед и по-лесно отстранява отпадъчните продукти от тялото. Така кожата получава целия богат спектър от хранителни вещества с доставка. След такива процедури кожата ни става копринена, изгладена и еластична. Медът често се включва в домашни маски за лице (мед + зехтин), скрабове (мед + груба сол), домашни кремове (мед + алое). В козметичната област медът е включен в състава на кремовете, което допълва ползите от други съставки. Невъзможно е да се надценят ползите от меда. Медените маски също имат благоприятен ефект върху състоянието на скалпа и косата. Те осигуряват подхранване на косата и ви избавят от пърхота. Медът често се използва и от масажисти, които чрез медни масажи изкарат натрупаните мръсотии по кожата да цялото тяло.
Антибактериални свойства на меда
В хода на изучаването на многобройните свойства на меда беше установено, че неговите компоненти инхибират бактериите, които могат да причинят разпадане на някои функции на тялото. Медът действа на няколко нива и не позволява на микроорганизмите да развият устойчивост. Лабораторни и клинични изследвания са потвърдили наличието на широк спектър от противогъбични, антивирусни и антибактериални свойства на меда.
Ползите от меда за сърцето и кръвоносните съдове
Сърдечно-съдовите заболявания са наистина бичът на 21-ви век. Смята се, че ежедневната консумация на 50-100 g мед ще спомогне за подобряване на състоянието на кръвоносните съдове, тяхната пропускливост, ще увеличи тонуса на капилярите и ще намали риска от отоци. Дневният прием трябва да бъде разделен на 3-5 порции, приемани заедно с извара, плодове, отвара от шипка, топла вода.
За здравословен и пълноценен живот е необходимо влиянието на много фактори и храненето заема едно от важните места сред тях, а медът трябва да се превърне в един от първите необходими продукти.
А ТУК ще оставя линк към сайта на моите фаворити, които имат доста богат асортимент от пчелни продукти! Препоръчвам с две ръце! И, не, това не е реклама, а реална препоръка към изпитани от мен продукти!
Имайте предвид, че в тази статия не са взети под внимание сериозни заболявания, които не могат да бъдат излекувани без медикаменти или медицинска намеса. Всичко изложено тук e резултат на изследвания от различни специалисти в различни точки на света. Нито един от дадените съвети не трябва да бъде прилаган, без предварителна консултация с вашия лекар или специалистyt, който е запознат с вашето здравословно състояние и се грижи за него!
ВАЖНО!!! Статиите в този сайт не са медицински съвети! Те не разрешават здравословни проблеми и не заменят консултацията със съответния специалист!