В последните години сънят е нещо доста подценявано. Изтъква се дори, че хората, които спят по 8 часа на денонощие губят много ценно време.
Аз лично съм попадала на много книги, които стимулират 4-часовия сън и изтъкват вредите от по-продължителния такъв. Но здравият и редовен сън остава жизнено важен за човека!
Доказано е, че няма телесна тъкан и мозъчен процес, които да не се подсилват от съня, и обратното.
При редовно недоспиване се наблюдава отслабване на реакциите в жизненоважни моменти. Направено е изследване с шофьори и времето им за реакция. Първи при човек, който е спал добре цели 8 часа, втори, който е приел допустимо количество алкохол и трети, който е спал около 3 часа за последното денонощие. Показателите на последния били най-лоши, с около 4 секунди повече време за реакция.
Тук ще обърна внимание и на това, как сънят влияе и на фигурата.
Учени твърдят, че дори кратковременното лишаване от сън уврежда способността на човек да регулира кръвната захар и е тясно свързано със затлъстяването. Безсънието намалява нивата на лептин, който е хормонът на засищането и увеличава нивата на гренлин – хормонът на глада. Което е една от основните причини да ни е трудно да влезем в правилен хранителен режим и да се избавим от нуждата за сладко и тесто. Следователно в един по-продължителен период се отразява и на нашата фигура. Но, по-важното е, че се отразява и на здравословното ни състояние!
При редовно недоспиване и нашата имунна система понася вреди. Отслабват редица процеси в организма ни, което според изследователите по темата, често е необратим процес. Според тях сън не би могъл да бъде наваксан с целодневно неделно мързелуване, или още 30 мин лежане в леглото…
Тук обаче не става въпрос толкова за количеството на съня, а за качеството. Колко е необходимо за вас, за да се наспите добре, това никой не може да каже със сигурност. Нуждата е индивидуална и зависи от качеството на този сън.
Има няколко начина, чрез които се препоръчва да проверите качеството на своя сън. Първото е чувствате ли се свежи и наспани сутрин. Второто е дали всяка сутрин се будите по едно и също време без аларма, с около 30 мин допустима разлика. Това показва дали и биологичният ви часовник работи добре. И трето, заспивате ли до 30 мин след като сте си легнали.
Ако спадате към хората, които имат лош сън, то ето няколко препоръки как можете да му повлияете:
- Оставете всякакви електронни устройства 2 часа преди сън. В това число, не гледайте и телевизия. Дори е добре да изнесете от спалнята си всички телефони, компютри и т.н., и си купете един класически будилник.
- Изпийте чаша топъл чай от лайка. Препоръчвам чист.
- Отстранете всякаква светлина, включително от климатик, електронни устройства, всякакви мигащи светлини, скрийте се от уличното осветление. Ако това е невъзможно, можете да се набавите една качества маска за очи, с която да спите.
- Вземе си топъл душ преди лягане и веднага след това легнете и се завийте добре.
- Нагласете температурата в стаята, така че да е приятна за вас, а не да се събуждате от жега или студ.
- Добре е да си набавите всички удобства за добър сън – удобен матрак, подходяща възглавница, приятни завивки и нощница.
- Създайте си вечерен режим преди лягане. Във времето това ще се превърне в сигнал, че е време за лягане.
- Заспивайте с усмивка. Дори настроението ви да не е добро, дори да се наложи да го направите насила, сложете лека усмивка на устата и очите си и се отпуснете.
- Може да пробвате да спите и на тиха, релаксираща, класическа музика.
- Когато се събудите сутрин, протягайте се така, сякаш правите стречинг. Отидете до прозореца и се насладете на времето. То е прекрасно такова, каквото е!
Често ни е трудно да се откъснем от интересния филм вечер, или да оставим телефона и социалните мрежи и просто да си легнем. Сънят за съвременния човек е нещо, което се приписва на мързеливците, без да се взима под внимание, че той е това, което винаги е било от жизненоважно значение през цялата еволюция на човечеството. Или това е просто една еволюционна грешка, която ние с лекота сме разгадали?!
ВАЖНО!!! Статиите в този сайт не са медицински съвети! Те не разрешават здравословни проблеми и не заменят консултацията със съответния специалист!