Facebook-f Instagram Youtube
Ирина Атанасова Лого Подпис
0.00 лв. Cart
Search
Close
  • Спорт
  • Здраве
    • Съвети
    • Рецепти
  • Истории
    • Постигнати резултати
    • Лични истории
  • Хранителни режими
    • Хранителен режим с Ирина Атанасова
    • Индивидуален хранителен план
    • „Победи килограмите“ с Диетата на д-р Стоев
  • Тренировки
    • ПИЛАТЕС с Ирина – онлайн
    • Port De Bras тренировки – онлайн
    • Индивидуалната тренировъчна програма
    • Програма „Мечтана фигура“ – хранителен режим и тренировки
    • Програма „Лесни и полезни упражнения“
    • Безплатни онлайн тренировки
  • Събития
    • Сертификационни програми
Menu
  • Спорт
  • Здраве
    • Съвети
    • Рецепти
  • Истории
    • Постигнати резултати
    • Лични истории
  • Хранителни режими
    • Хранителен режим с Ирина Атанасова
    • Индивидуален хранителен план
    • „Победи килограмите“ с Диетата на д-р Стоев
  • Тренировки
    • ПИЛАТЕС с Ирина – онлайн
    • Port De Bras тренировки – онлайн
    • Индивидуалната тренировъчна програма
    • Програма „Мечтана фигура“ – хранителен режим и тренировки
    • Програма „Лесни и полезни упражнения“
    • Безплатни онлайн тренировки
  • Събития
    • Сертификационни програми

withirinaatanasova.com / Мазнините и какво трябва да знаем за тях?

Мазнините и какво трябва да знаем за тях?

Всичко за мазнините

Време за прочитане: 1 min read
224
мазнините-всичко-което-трябва-да-знаем

Всичко, което трябва да знаете за мазнините

Има много заблуди и митове за мазнините, така че може да бъде трудно да разберете всички подробности по тази тема сами. Ще ви кажем какво представляват мазнините и какви видове са, защо се нуждаем от тях и какви храни ги съдържат.

 

Какво представляват мазнините

За да функционира нормално човешкото тяло, той се нуждае от макро- и микроелементи. Микронутриентите са вещества, които са необходими в малки количества, като витамини и минерали. А макронутриентите са тези, които са необходими в големи количества.

Какво представляват пробиотиците и трябва ли те да бъдат включени в диетата?

Макронутриентите са енергийни източници за тялото. Всички неизползвани протеини, мазнини и въглехидрати от храната се съхраняват от организма под формата на мазнини.

Мазнините са органични съединения, които не се разтварят във вода. Заедно с восъка, холестерола и мастноразтворимите витамини, те са част от липидната група.

 

Видове мазнини

Структурата и свойствата на мастните молекули зависят от броя на връзките на въглеродните атоми. Това определя колко бързо и лесно тялото метаболизира мазнините. Приблизително 95% от мазнините в човешката диета са триглицериди.

Триглицеридът е мастна молекула, съставена от глицерол и три мастни киселини. Когато мазнините постъпват в тялото с храна, те достигат до тънките черва почти непроменени. Когато са в храносмилателната система, хормоните изпращат сигнал до черния дроб, който изпраща жлъчни соли в тънките черва.

Той е един от компонентите на жлъчката, който тялото използва, за да разгражда мазнините, да абсорбира мастноразтворимите витамини и да премахва метаболитните продукти от тялото. Солите на жлъчката разграждат мазнините, а ензимите на панкреаса се разграждат. След това клетките на чревната стена ги абсорбират и ги изпращат в кръвния поток, използвайки лимфната система.

Мастните киселини са молекули под формата на верижни връзки, в които въглеродните атоми са свързани помежду си. В зависимост от броя на връзките между връзките мастните киселини се разделят на:

Тип мазнини Химична структура Състояние при стайна температура (+ 25 ° С)
Наситени Няма двойни или тройни връзки Твърди
Мононенаситени Една двойна връзка (Cis конфигурация) Течни
Полиненаситени Две или повече двойни връзки (Cis конфигурация) Течни
Транс мазнини Двойна връзка (транс конфигурация) Твърди

Почти всички храни, които съдържат мазнини, комбинират всичките 4 вида мастни киселини.

 

Наситени мазнини

Наситените мазнини остават твърди при стайна температура. Основните източници са животински продукти, животинското масло (то обаче е с друга структура и трябва да присъства в менюто ни), млечни продукти, палмови и кокосови масла. Дори пилето и ядките съдържат малки количества наситени мазнини.

Храни с високо съдържание на наситени мазнини: мазно месо и месни продукти (бекон, колбаси, свинско месо, свинска мас); млечни продукти (сирене, масло, сладолед, сметана); сладкарски изделия (сладкиши, бисквитки, сладкиши и торти); палмови и кокосови масла; кокосов крем.

В продължение на много години яденето на този вид мазнини е свързано с повишен риск от сърдечно-съдови заболявания и затлъстяване, а препоръките за хранене подчертават вредата от наситените мазнини. Някои изследвания показват липса на доказателства за тази идея.

Избягването на наситени мазнини може да бъде вредно, ако вместо това към диетата се добавят рафинирани въглехидрати. Но чрез заместване на наситените мазнини с ненаситени, нивото на лошия холестерол намалява, което има положителен ефект върху функционирането на сърдечно-съдовата система.

Избягването на наситени мазнини може да бъде вредно, ако вместо това към диетата се добавят рафинирани въглехидрати. Но чрез заместване на наситените мазнини с ненаситени, нивото на лошия холестерол намалява, което има положителен ефект върху функционирането на сърдечно-съдовата система.

Американската сърдечна асоциация препоръчва наситените мазнини да са не повече от 5-6% от диетата, за да се намали рискът от заболявания, свързани с мазнините.

 

Ненаситени мазнини

При стайна температура ненаситените мазнини остават течни. Те включват мононенаситени и полиненаситени мастни киселини. В тази група влизат и транс-мазнините, които се различават по структура. За тях ще говорим малко по-късно.

мазнините-какво-трябва-да-знаем-ирина-атанасоваПолиненаситените мазнини включват омега-3 и 6 мастни киселини, докато мононенаситените мазнини включват омега-9. Те се съдържат в растителни масла, мазни риби, ядки и семена, водорасли, яйца.

Човешкото тяло не може да синтезира омега-3 и 6 полиненаситени мастни киселини – те трябва да идват от храната. Следователно те се наричат ​​незаменими (есенциални).

Достатъчното количество омега-3 в диетата намалява риска от развитие на хронични заболявания, понижава нивото на лошия холестерол и подобрява еластичността на кръвоносните съдове. Основният източник е мазна риба.

Омега-6 понижават лошия холестерол и повишават добрия холестерол, регулират кръвната захар. Основният източник са растителните масла. Медицинското училище в Харвард препоръчва не повече от 22 грама омега-6 на ден, тъй като прекомерните количества могат да причинят системно възпаление.

Омега-9 мастните киселини не са незаменими, тъй като тялото е в състояние да ги синтезира. Те намаляват риска от сърдечни заболявания и понижават нивата на лошия холестерол. Омега-9 се съдържат в рапично и слънчогледово масло, бадеми.

 

Ползите от мазнините

Необходимо е да се прави разлика между мазнините в човешкото тяло и храната. Растенията използват мазнините като източник на енергия за семената, като ги обвиват в мастна мембрана. Човешкото тяло се нуждае от мазнини, за да поддържа важни биологични функции.

1. Получаване и съхраняване на енергия. От трите макронутриента мазнините осигуряват на тялото най-много енергия: 9 ккал на грам мазнини. Грам протеин съдържа 4 kcal, а въглехидратите

2. Строителен материал. Клетъчните мембрани например са отговорни за защитата на клетките и контролирането на транспорта на хранителни вещества в и извън клетката. Свойствата на мембраните са в пряка зависимост от мазнините.

3. Транспортиране на витамини. Мазнините са необходими на мастноразтворимите витамини А, D, К и Е да се разтворят в червата и да работят.

4. Образуване на биологично активни съединения. Някои видове мазнини се превръщат в хормони, като лептин, който контролира ситостта, и адипонектин, който регулира инсулиновата чувствителност и кръвната захар.

Мазнините са от съществено значение за нормалното функциониране на органите, както и за здравето на костите, кожата и косата. Липсата на здравословни мазнини може да повлияе отрицателно на липидите в кръвта, да повиши нивата на лошия холестерол и да причини прекомерно усвояване на мастни киселини.

Към диетите с ниско съдържание на мазнини трябва да се подхожда предпазливо. Много храни с ниско съдържание на мазнини имат почти никакъв вкус и производителите добавят към тях много захар, сол и добавки.

Растителните масла, богати на полиненаситени мастни киселини, са с високо съдържание на витамин Е, антиоксидант, който укрепва имунната система, удължава живота на клетките, укрепва артериите и помага за регулиране на кръвното налягане. Също така, този витамин има положителен ефект върху здравето на кожата и очите.

 

Мазнини и рискове за здравето

Мазнините подобряват текстурата на храната, подобряват нейния вкус и аромат и следователно играят важна роля в готварската и хранителната индустрия. В същото време, за да направят мазнините по-устойчиви на високи температури, да удължат срока на годност на продуктите, те се подлагат на хидрогениране. Това е процесът на превръщане на течните масла в по-твърди вещества като маргарин.

ползите-и-вредите-от-мазнините-ирина-атансоваПо време на хидрогенирането към двойните връзки на ненаситените мастни киселини в триглицерида се добавя водороден атом и двойната връзка променя ориентацията, правейки молекулата наситена. Това променя конфигурацията на мазнините от cis към trans.

Но транс-мазнините не са просто изкуствени. Те се намират естествено в млякото и мазнините на говеда и овце. Търговското използване на трансмазнини за производство на сладкарски изделия и за бързо хранене е увеличило тяхната консумация. Този тип мазнини могат да причинят системно възпаление, което увеличава нивата на лошия холестерол и риска от диабет тип 2 и сърдечно-съдови заболявания.

За да намалите рисковете за здравето, опитайте се да избягвате храни, които съдържат трансмазнини.

Храни с високо съдържание на трансмазнини: маргарини и намазки, сладкарски изделия и бисквити, пържени понички, пиле и пържени картофи, полуфабрикати (замразена пица, хапки), чипс, леки закуски.

 

Храни, от които можем да си набавим полезни мазнини!

 

ВАЖНО!!! Статиите в този сайт не са медицински съвети! Те не разрешават здравословни проблеми и не заменят консултацията със съответния специалист!
Споделете214Споделете134Изпратете

Подобни Публикации

melasa-меласа-какво-е-и-за-какво-е-полезна
Здраве

Меласа – какво представлява и защо е полезна?

19.04.2022

Меласата не се среща често в обикновените магазини, така че много хора не знаят какъв вид продукт е, за какво е предназначена и как да я използват. За щастие все повече специализирани започнаха да я предлагат. Меласата се използва...

яйцата-салмонелата-бактерия-ирина-атанасова
Здраве

Яйцата и салмонелата

16.02.2022

Салмонела е широко разпространена по цял свят. Салмонелите могат да причинят тифо-паратифни заболявания и хранителни токсикоинфекции при човека, а също на различни инфекции при животните. Понастоящем се различават над 2500 серотипа /серовара/ салмонелни бактерии като само 2 серологични варианта...

всичко-за-въглехидратите-ирина-атанасова
Здраве

Въглехидратите. Всичко, което трябва да знаем за тях!

16.02.2022

Днес ще си поговорим за още един от нутриентите – ВЪГЛЕХИДРАТИ! В последните години много се спекулира за въздействието на въглехидратите и, че те не са от съществено значение за нашия организъм и дори ни пречат да отслабнем. Всъщност...

лечение-с-обълков-оцет-ирина-атанасова
Здраве

Лечебното въздействие на ябълковия оцет

16.02.2022

Лечебното въздействие на ябълковия оцет е познато от дълбока древност. Той подпомага бързото възстановяване на силите на човек, тъй като нормализира киселинно-основното /РН/ равновесие в организма и ускорява отделянето и премахването на шлаките. С него могат да се облекчават...

Моята история

Irina Atanasova

Ирина Атанасова

За спорта като начин на живот

Здравейте! Казвам се Ирина Атанасова и направих този блог, в който ще можете да прочетете полезни съвети на темите спорт, здравословно хранене, пътувания... Пожелавам ви приятно четене!

Ирина Атанасова


Категории

  • Безплатни онлайн тренировки (14)
  • За живота (2)
  • Здраве (41)
  • Индивидуални програми (1)
  • Полезно (1)
  • Постигнати резултати (10)
  • Рецепти (90)
  • Спорт (28)
  • Събития (7)
  • Хранителни режими (1)

Абонирайте се за моите нови статии:

Най-популярни статии

  • Какво е пилатес

    Какво е Пилатес и какви ползи ни носи?

    2340 споделяния
    Споделете 1045 Споделете 540
  • Ползите и вредите от бягането

    1767 споделяния
    Споделете 707 Споделете 442
  • Спининг – какво е добре да знаем преди да пробваме?

    1753 споделяния
    Споделете 701 Споделете 438
  • Какво е ГИ? Гликемичен индекс.

    1676 споделяния
    Споделете 670 Споделете 419
  • Примерни режимни менюта

    1542 споделяния
    Споделете 617 Споделете 386

Instagram

Знаете ли, че джинджифилът е нещо повече от ароматна подправка? Той е пълен и с невероятни ползи за здравето! 🌟

Ето няколко причини да включите джинджифила в ежедневието си:
1️⃣ Имуностимулатор: Джинджифилът е известен със своите имуноукрепващи свойства, които помагат за укрепване на естествената защита на организма и за това да се чувствате по най-добрия начин.

2️⃣ Противовъзпалително действие: Джинджифилът съдържа мощни противовъзпалителни съединения, които могат да помогнат за намаляване на възпалението в организма, което го прави полезен за хора със заболявания, като артрит или други възпалителни състояния.

3️⃣ Подпомага храносмилането: Джинджифилът отдавна се използва като помощно средство за храносмилането, известно със способността си да успокоява разстроен стомах, да намалява подуването на корема и да насърчава здравословното храносмилане.

4️⃣ Богат е на антиоксиданти: Джинджифилът е пълен с антиоксиданти, които помагат в борбата със свободните радикали в организма, които могат да допринесат за увреждане на клетките и стареене.

5️⃣ Облекчаване на гаденето: Доказано е, че джинджифилът е ефективен за намаляване на гаденето и повръщането, причинени от морска болест, сутрешно гадене по време на бременност и гадене, предизвикано от химиотерапия.

6️⃣ Регулиране на кръвната захар: Проучванията показват, че джинджифилът може да помогне за регулиране на нивата на кръвната захар, което го прави полезен за хора с диабет или с риск от развитие на диабет.

7️⃣ Облекчаване на болката: Джинджифилът се използва традиционно заради аналгетичните си свойства, като помага за намаляване на болката и дискомфорта, свързани със състояния като мускулни болки и менструални спазми.

Включването на джинджифил в режима Ви е лесно и вкусно! Опитайте да го добавите към чайове, смутита, готвене или дори като джинджифилов шот за силен здравословен ефект! 💪🌿

#джинджифил #befitwithirina #съветизаздраве #здраве #имунитет #здравословнохранене #хранителенрежим #полезнисъвети
Напоследък диетолозите твъ Напоследък диетолозите твърдят, че не толкова важен е типът въглехидрати, колкото гликемичният индекс на храните. 🥗Той показва колко бързо и до каква степен даден въглехидрат повишава нивата на кръвната захар. 

Например храни с нисък ГИ се разграждат по-бавно и не причиняват скокове на захар.

Повече информация може да научите от моята статия, която ще намерите на линка в био. 👆

#гликемичениндекс #befitwithirina #здравословнохранене #здравеиспорт #здравословенрежим
Днес подготвих пост за полз Днес подготвих пост за ползите от черния шоколад. Обичате ли го? 🍫😋

Той се получава от какаови зърна, които са печени, смлени до прахообразно състояние. Говорим за истинския натурален шоколад, който оказва и положително влияние върху организма. 

А ето и ползите от приема му:
1️⃣ Източник на антиоксиданти – Богат е на няколко вида антиоксиданти. Според проучвания тъмният шоколад е с много по-силно антиоксидантно съдържание от много суперхрани.
2️⃣Понижава нивата на холестерола – Какаото намалява окисления лош холестерол, защото съдържа много мощни антиоксиданти, които влизат в кръвта и предпазват липопротеините от окислителни щети. Изследвания показват, че хора, които ядат по 50 грама тъмен шоколад в продължение на 15 дни, имат много по-ниски нива на лош холестерол. 
3️⃣ Подобрява мозъчната функция - Черният шоколад подобрява концентрацията и притока на кръв към мозъка.
4️⃣ Подобрява настроението - Няколко парченца черен шоколад и край на стреса и напрежението. Неговите естествени флавоноиди повишават нивото на ендорфините в мозъка и подобряват бързо настроението.
5️⃣ Контролира нивата на кръвната захар - Много хора у нас страдат от диабет и повечето сладки неща вдигат доста нивото на кръвната захар. Черният шоколад обаче не повишава нивото толкова много, отколкото останалите неща със захар. Причината е, че има много нисък гликемичен индекс – 23. Може да се каже, че дори черният шоколад потиска желанието ни за похапване.

#череншоколад #шоколад #здравословнохранене #befitwithirina #хранителенрежим
За почитателите на естествени бои за яйца, ето една идея! 🥚

Някои от вариантите и на мен са ми интересни дали биха се получили. Нека който вече е пробвал, да сподели опит. ☺️

Забавлявайте се! 🍀
Едно от нещата, които спират много хора да започнат определен хранителен режим е това, че не искат да гладуват или да се откажат от храни, които обичат. Затова и тук идвам на помощ с хранителен режим, разработен за хора дори с по-слаба воля. 💪

Режимът е много лесен, разтоварващ и, най-важното – ЗДРАВОСЛОВЕН! 🥗

Защо да изберете моя режим? 
Ето и няколко предимства. 

Ако искате да поръчате, вижте линка в био. 👆

#хранителенрежим #befitwithirina #здравословнохранене #здравеиспорт #храна
#befitwithirina #мотивация #здраве #befitwithirina #мотивация #здраве #здравословнохранене #спорт
РЕЦЕПТАТА ТАЗИ СЕДМИЦА 🥘

Френски пилешки кюфтенца 👇🏻

Това е рецепта за много вкусни, сочни и крехки пилешки кюфтета по френска рецепта. Толкова любими вкъщи, че дори децата ги чакат с нетърпение. 👌🏼

Приятен апетит! ☺️

ПС: Скролнете снимките за цялата рецепта! 

Още рецепти на сайта в био-то 👆🏼
Ядките са много любими и често ги консумираме между хапванията. 🥜
Разбира се, ядките имат много ползи за здравето, но не бива да забравяме, че е добре да ги консумираме без сол и подправки, за извлечем максимална полза от тях.

Вижте как изглеждат 100 калории в най-любимите ядки и не забравяйте да ги консумирате в умерени количества!

#ядки #befitwithirina #здравословнохранене #здравеиспорт #здраве #физическоздраве #храна
Клякането е едно от основни Клякането е едно от основните движения, които тялото ни може да прави. Освен това, клековете могат да бъдат ефективна тренировка за цялото тяло. 🚶
‍
Защо ги препоръчвам?
🔸увеличаване на силата
🔸изграждане на мускулна маса
🔸изгаряне на мазнини
🔸увеличаване на физическата устойчивост
🔸увеличаване на издръжливостта
🔸укрепване на костите и ставите
🔸подобряване на гъвкавостта
🔸изграждане на дисциплина

💡Много е важно, обаче как ги правите. От съществено значение е за добрата стойка на Вашето тяло, за разтежения на мускулите и сухожилията, а и за качественото изгаряне на калории.

Във видеото на линка в био ☝️ ще видите как правилно да изпълняваме клякания, така че да имаме желания ефект. Подходящи са за начинаещи, както и за тези, които не са сигурни в правилното изпълнение.

#befitwithirina #спорт #здраве #физическоздраве #здравеиспорт #здравословнохранене #тренировка #клекове

Irina Atanasova | facebook official page

Абонирайте се за моите нови статии

Хранителни режими

Методи на плащане

Ирина Атанасова Лого Подпис
Facebook-f Instagram Pinterest Youtube
  • Моята история
  • Контакти
  • Общи условия
  • Поверителност (GDPR)
  • Бисквитки
  • OPC
Menu
  • Моята история
  • Контакти
  • Общи условия
  • Поверителност (GDPR)
  • Бисквитки
  • OPC

ВХОД ЗА КЛИЕНТИ

© 2021 Ирина Атанасова. Всички права запазени!

Абонирай се и спечели