Фитнесът е нещо повече от сила – гъвкавостта и мобилността също са важни. Ще ви бъде трудно да правите упражненията, ако не можете да се наведете достатъчно, за да изпълните някое от движенията. Ето как да подобрите тези умения.
Въпреки че гъвкавостта и мобилността може да звучат еднакво разговорно, те са различни концепции, които имат важни ефекти върху вашия фитнес.
По същество мислете за мобилността като чадър, покриващ редица фактори, които могат да повлияят на обхвата на движение около ставата. Гъвкавостта е един от тези компоненти: трудно е да се движи една става, ако мускулите, свързани около нея, не са разтегнати достатъчно, за да й го позволят. Но има и други фактори, които също имат значение, като липса на сила за упражнения, увреждане на меките тъкани (като възпаление на сухожилията) и дори проблеми с други стави в същата верига на движение. Въпреки, че адекватно разтегнатите мускули теоретично могат да допринесат за по-голям обхват на движение около ставата, това в основата си е безполезно, ако мобилността ви е ограничена от други фактори.
Освен на тренировките във фитнеса, мобилността и гъвкавостта влияят върху здравето на ставите и в ежедневието ви. Помислете за това по следния начин: ако имате общ проблем с подвижността, който засяга начина ви на движение, тялото ви няма да функционира както трябва. С течение на времето може да понесете повече износване и общ дискомфорт, отколкото ако зоната около ставата може да се движи нормално. Освен това, когато тренирате, по същество изпълнявате тези неправилни движения с по-висок интензитет и повече стрес, така че болезнени травми могат да се натрупват с течение на времето.
Мобилността е обхватът на движение на нашите стави или обемът на контролираното движение.
Гъвкавост е способността за удължаване на мускула при разтягане. (виж повече по темата ТУК)
Кое е по-важно?!
И двете направления са важни и е препоръчително да не пренебрегвате нито едно от двете. В дългосрочен план, работата за гъвкавост и мобилност ви гарантира едно по-подвижно, енергично и способно тяло! А и хубавото е, че не е задължително да отнема много време, за да се раздвижваме адекватно!
Не е необходимо да правите изтощителни тренировки, за да сте във форма! Но е задължително да работите за обхвата си на движение, за това да можете да се движите спокойно, да намалите болежките, да подобрите стойката и да дадете на тялото това, от което се нуждае!
Давам пример как можем да работим в двете направление! Ами много лесно! Когато започваме тренировка, знаете, че започваме със загрявка. Тази загрявка е точно това, което наричаме работа за мобилност – или ние раздвижваме всички става в нашето тяло (това е там, където костта има връзка). Започваме от главата и свършваме със стъпалата, като задължително правим контролирани движение, без да бързаме (не го правете, ако не умеете чудесно да контролирате тялото си). Между раздвижването на ставите можем да включим и леко стречване.
Като гъвкавост работим основно накрая на тренировката, като разгрявка, а може и основна част. Както обичам да казвам „Стречингът обича задържането!“, или т.е. добре е да задържите максимално дълго в дадена позиция, за да има тя максимален ефект. Като чувството, което трябва да изпитвате е лека болка (придърпване), което обаче да не е трудно поносима болка. При силна болка тялото ни получава друг сигнал, който е противоположен на това, което целим. Всяко разтягане се прави с включване на цялото тяло, а не просто със заставане в дадена позиция, в която да се отпуснем. За да имате максимален ефект, включвате съседните мускулни групи (пр. стягаме ги) , които да спомогнат стречинга.
Имайте предвид, също, че има голяма разлика дали тренирате сутрин или вечер. И за двете направления се вярва, че е по-добре да се работи сутрин, но е доста по-трудно тогава. И все пак, не забравяйте да отделите време, независимо по кое време на деня.
Спирам до тук! Ако имате въпросчета, ще се радвам да помогна!
Кратка стречинг тренировка можете да видите ТУК