Йога, съчетаваща в себе си физически упражнения с медитация, както и желанието за психологическо самоусъвършенстване е древна практика. Днес има много йога центрове, които възприемат занятията по духовни и физически практики като направление на фитнеса.
Заниманията с йога обаче трябва да се провеждат в състояние на равновесие, зап асяване с положителна енергия. Значението на дишането и правилното приемане на асани (пози) също трябва да се има предвид.
За да не останете разочаровани от практиката на йога, е полезно първо да изясните нейните плюсове и минуси, както и въздействието върху здравето, като направите разумен извод дали йога е препоръчителна за вас.
Йога като практика има дълга история. С нейна помощ можете да намерите физическа и духовна хармония, да насочите положителната енергия в правилната посока и да се освободите от негативните емоции.
Класическата йога практика включва 3 направления:
- Правилно дишане, което спомага за премахване на хипоксията (недостатъчното снабдяване с кислород) и запълване на организма с животворен кислород.
- Медитации, които помагат за оптимизиране на мислите, повишават толерантността към стреса и помагат да сте сами със себе си.
- Приемането на асани, което ви позволява да премахнете мускулната стегнатост, да направите ставите и гръбначния стълб гъвкави, да напълните тялото с енергия и да повишите тонуса.
Йога може да се практикува без възрастови ограничения. Посоката на йога за бременни жени набира популярност. При липса на противопоказания гинеколозите приветстват такава практика, която помага на бъдещите майки да се научат как да дишат правилно и да използват силата на тялото за преодоляване на проблеми. Йога помага за намаляване на интензивността на болката и облекчаване на спазмите по време на раждането.
Нивото на натоварване и трудността на позите се избират индивидуално, на базата на сила, желание и ниво на тренираност.
Положителното въздействие на йога върху цялостното здраве е доказано от експерти. Едно от предимствата на подобни упражнения е възможността да практикувате у дома. Хората, които редовно практикуват йога могат да посочат редица предимства на такива сесии.
Практиката на йога ви позволява да:
- Направете мускулите гъвкави, а стойката красива, като предотвратявате изкривяването на гръбнака и укрепвате опорните мускули на гърба. Практиката повдига прага на издръжливост. Дори хората на средна възраст могат да се научат да седят на шпагат за 3 месеца при редовното практикуване.
- Избавяте се от излишните килограми. Часовете по йога допринасят за активирането на метаболизма и ускоряват процеса на отслабване, което позволява за дълго време да се поддържа резултатът без специални диети и гладуване. Свалянето на килограми не е интензивно, но се задържа дългосрочно.
- Предотвратява прогресията на остеопороза и артроза.
- Нормализира кръвното налягане чрез укрепване на кръвоносните съдове, възстановяване на тяхната твърдост и еластичност. Такива упражнения имат положителен ефект върху функционирането на сърдечно-съдовата система и органите на храносмилателния тракт. С помощта на йога е възможно да се подобри кръвообращението, да се увеличи имунитетът и да се предотврати развитието на диабет.
- Успокояване на нервната система, като контролира производството на хормоните на стреса, както и откриване на способността да овладеете собствения си ум.
- Елиминирайте болката и намалете тежестта на симптомите при определени патологични състояния. Специфичните пози и мудри ви позволяват да се отървете от силна болка и дискомфорт по време на менструация, хемороиди, проблеми с долната част на гърба и областта на шията.
- Придобивате увереност в себе си, преодолявате депресията, освобождавате се от лошите навици и осъзнавате истинското си предназначение.
- Борба с повишена тревожност и неврози, нормализиране на съня.
- Почистване на клетките от токсини и шлака, насищане на кръвта с кислород, подобряване на мозъчната дейност (Shashankasana – упражнения с главата обърната с главата надолу).
- Нормализиране на хормоналните нива, предотвратяване на появата на промени, свързани с възрастта и стартиране на процеса на подмладяване.
- Придобиване на психическа и физическа хармония, мир и спокойствие.
Какви са минусите?
Часовете по йога трябва да се започнат след запознаване със съществуващите противопоказания. Не е позволено да се провежда система от упражнения за психични разстройства, заболявания на кръвта или сърцето, онкология, травми на гръбначния стълб, при наличие на черепно-мозъчна травма и хипертония на етап 2 или 3.
Трябва да се има предвид, че йога е опасна практика и понякога е изпълнена с наранявания. Изпълнението на сложни упражнения е възможно само под наблюдението на опитен треньор, придобивайки по-усъвършенствани умения във времето.
Трябва да внимавате, защото:
- Някои асани могат да доведат до инсулт или инфаркт, както при млади, така и при възрастни хора. Това се дължи на възможно нарушение на кръвообращението на мозъка и сърцето при заемане на специфични пози, резки движения на шията и нейното огъване. В резултат на такова нарушение могат да се появят нарушения на зрението и слуха, главоболие.
- За начинаещи съществува риск от силна болка поради мускулно напрежение. Възрастта в йога не е важна. Някои хора започват да практикуват йога след 50, но имат спортен опит. Подобни упражнения са рискови за хора (независимо от възрастта), които водят пасивен начин на живот и никога не са тренирали.
- Когато правите йога, има голяма вероятност от проблеми със съдовете, междупрешленните дискове и тазобедрената става, както и наранявания на сухожилия.
- Поради дълъг престой в седнало положение на коленете може да се развие опасно заболяване – клонове на седалищния нерв, преминаващ под коленете. В резултат на нарушение на притока на кръв на седалищния нерв се появява неговата дисфункция и човекът започва да изпитва сериозни затруднения с преместването от място на място.
Препоръки:
Важно е да практикувате йога с треньор с опит. Преминаването към трудни пози и упражнения трябва да става постепенно, след консултация със специалист относно списъка на асаните. Необходимо е временно да се ограничат класовете при обостряне на хронични заболявания, по време на менструация, веднага след хранене, в първия триместър на бременността и в следоперативния период.
Часовете по йога не са панацея за всички неприятности и заболявания. За добри резултати дихателните упражнения и медитацията трябва да се комбинират със спорт и физическа активност. Трябва също да водите здравословен начин на живот.